Třeboňsko

 

Třeboňsko


Ač po staletí přetvářena lidskou rukou, je tato rovinatá krajina nesmírně krásná a plná nejen malebných městeček a vesnic, ale hlavně tvořena pestrou mozaikou velkého množství rybníků. Tato výjimečná biosférická oblast byla vyhlášena rezervací UNESCO. Mnohá zdejší místa včetně CHKO nabízejí četné turistické veřejnosti možnost ocenit krásy přírody při procházkách a výšlapech po značených trasách či naučných stezkách.

CHKO Třeboňsko

Původní rozsáhlé mokřadní plochy se za desítky let změnily lidskou činností v lesy, rašeliniště, rybníky a také ptačí oblasti. Biosférická rezervace UNESCO, která zde byla vyhlášena, zajišťuje mnoha druhům klid při hnízdění a vyvádění další generace potomstva. CHKO zde existuje od roku 1979.

Naučné stezky Třeboňska

S okouzlující přírodou Třeboňska vás seznámí hned 10 naučných stezek. Stezka Červené Blato měří 4 km a je určena jen pro pěší návštěvníky neboť je přístupná pouze díky úzkým dřevěným chodníkům. Oproti tomu naučná stezka Rožmberk je dlouhá 22 km a je určená spíše pro cyklisty. Vede podél hráze největšího rybníka střední Evropy, rybníka Rožmberka. 8 kilometrová naučná stezka Veselské pískovny prochází neobvyklou přírodní rezervací vzniklou přírodní dunou z vátých písků. Další naučné stezky nesoucí názvy „Cesta kolem světa“, „Velký Lomnický“, či stezka zdraví „Třeboň – Hrádeček“ nebo „Okolo Třeboně“ jsou určeny buďto pro pěší turistiku nebo pro cykloturistiku. Jedna stezka je však velmi specifická, jedná se o 2 trasy pro návštěvníky s handicapem. První nese název „Okolo rybníků“ a druhá „Za Emou Destinnovou“.

Kam za sportem

Kromě pěší turistiky a cykloturistiky pochopitelně můžete využít i další dostupné sporty, jako je například plavání. Svou touhu po příjemné chladivé vodě můžete uspokojit v horkých letních dnech v přírodě, a to přímo v rekreačních rybnících Hejtman v Chlumu u Třeboně, dále ve Staňkovském rybníku u obce Staňkov, v rybníku Dvořiště u Smržova a pochopitelně v rybníku Svět přímo v Třeboni. Kdo dává přednost plavání v krytém bazénu, může navštívit lázně Aurora v Třeboni anebo Bertiny lázně Třeboň.

 
 

Copyright © 2020 Penzion Blanský les. Všechna práva vyhrazena.

Hide