Tábor

 

Tábor


 

Tábor je městem, které navěky zůstane spojené s naší husitskou minulostí. Městské hradby jako pozůstatek komplikovaného opevňovacího systému města jsou dodnes známkou jeho bohaté historie. Jsou ceněnou národní kulturní památkou. Stejně tak je Tábor neodmyslitelně spjat s řekou Lužnicí a rybníkem Jordán. Vzhledem k bohaté historii města, ale i s ohledem na četné kulturní či rekreační vyžití, je toto okouzlující město hodnotným a často navštěvovaným turistickým centrem.     

Tábor – historická brána

Město Tábor mohou turisté objevovat skrze prohlídkový okruh městem, který obsahuje dvě trasy. Tábor odedávna představuje jistou historickou bránu do oblasti malebných jižních Čech. Husitský hejtman Jan Žižka požadoval, aby Tábor bylo nejen město, ale zároveň i pevnost. Tak nad řekou Lužnicí a jejím soutokem s Tismenským potokem na skalnatém ostrohu vyrostlo město Tábor. Díky své strategicky významné poloze je Tábor, pojmenovaný po biblické hoře v Palestině a vzniklý roku 1420, branou do jižních Čech.

Revitalizace rybníka Jordán

V letech 2011 – 2014 proběhla rozsáhlá obnova nádrže Jordán. Tato nejstarší vodní nádrž v Česku, pojmenovaná podle řeky Jordán ve Svaté zemi, vznikla v roce 1492. Původním účelem bylo zajistit přehrazením Košínského potoka zásoby vody pro celé město. Až později byl rybník osazen rybami. Nyní slouží hlavně k rekreaci, také jako zásobárna vody a místo pro rybolov. Podle historických zápisů byl rybník Jordán vypuštěn jen v roce 1830. Nánosy před revitalizací dosahovaly místy až 3 metry. Díky dotacím z Evropské unie mohlo čerpat město Tábor prostředky na vybudování dvou nových výpustí a na odbahnění dna Jordánu.

Muzeum čokolády a marcipánu  

V Táboře je možné navštívit hned několik muzeí: Muzeum čokolády a marcipánu, dále Muzeum husitství a také muzeum Lega. Snad nejoblíbenější je muzeum čokolády a marcipánu, kde jsou k vidění nejen pohádkové postavičky, ale i panenky Barbie z čokolády, nebo čokoládový Jaromír Jágr. Vstupenka je zároveň poukázkou na ochutnání několika kousků čokolády. Součástí muzea je i tvořivá dílna, kde je možné si vyzkoušet práci s marcipánem a čokoládou.   

 
 

Copyright © 2020 Penzion Blanský les. Všechna práva vyhrazena.

Hide