Netolicko a zámek Kratochvíle

 

Netolicko a zámek Kratochvíle


 

Celá oblast jižních Čech rozhodně stojí za to, abyste její prohlídce věnovali více než jeden víkend nebo týdenní dovolenou. Čas byste si měli udělat nejen na návštěvu Blanského lesa, Hluboké, Českého Krumlova nebo zámku Červená Lhota. Milovníci hradů a zámků by zcela jistě měli do svého programu toulek po jižních Čechách zařadit i Netolicko a zámek Kratochvíle. Areál tohoto nádherného renesančního zámku hostí navíc každoročně výstavu květinových aranžmá.

Zámek Kratochvíle

Mnohé myšlenky, které si z cest do slunné Itálie přivezli mladí Rožmberkové, byly posléze uplatněny při práci na jejich panstvích. Jedním z těchto míst je i renezanční zámek Kratochvíle, kde byly uplatněny nové renesanční ideje a krása místní italské architektury. Zdi s baštami, vstupní věží, kaple a hospodářské budovy jsou jen částí tohoto zámeckého komplexu, který byl v dřívějších dobách využíván jako letní lovecké sídlo.

Zámecká zahrada

Nebývalým skvostem je v těsném okolí zámku zámecká zahrada včetně zajímavě řešeného vodního příkopu. Ten je dnes už jen pouhou připomínkou dob, kdy na tomto místě byly jen močály a bažiny. Zahrada je rovněž vyhlášená svou netradičně pojatou bylinkovou výsadbou. Záhony bylinek zde vytvářejí pravidelné čtvercové obrazce, které se vždy jeden od druhého v něčem liší. Společně pak vytvářejí dlouhý pás plný vonných a léčivých rostlin, díky nimž mohl věhlasný přírodopisec a lékař Petr Ondřej Matthioli léčit neduhy svého pána Viléma z Rožmberka.

Majitele psů jistě potěší, že mohou zámek navštívit i se svými mazlíčky. Ti v areálu zahrad musí být na vodítku, a pokud se vám vejdou do tašky nebo do náruče, můžete si je vzít s sebou i na prohlídku zámeckého interiéru.

Netolicko

Naučné stezky, archeopark v Netolicích, památková zóna Netolická obora, nebo krajinná památková zóna Libějovicko-Lomecko, všechna tato a ještě mnohá další místa na Netolicku můžete postupně prozkoumat. Velmi atraktivní poloha těchto míst mezi Českými Budějovicemi a Prachaticemi nabízí velké množství kulturního vyžití, ale i výchozích bodů pro turistické výšlapy a toulky přírodou. Tato oblast je navíc bohatá na množství rybníků a proslulá svým rybníkářstvím, takže si zde přijdou na své i milovníci rybaření a příznivci koupání.

 
 

Copyright © 2020 Penzion Blanský les. Všechna práva vyhrazena.

Hide